Opłaty i podatki

Wynagrodzenie
Zgodnie z ustawą z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie – Notariuszowi za dokonanie czynności notarialnych przysługuje wynagrodzenie (powiększone o należny podatek VAT) określone na podstawie umowy ze stronami czynności, nie wyższe niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności, szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.

Podatki
Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku od spadków i darowizn zgodnie z ustawą z dnia z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn.

Opłata sądowa
Wysokość pobieranej przez notariusza opłaty sądowej od wniosku o wpis do księgi wieczystej reguluje ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Inne
W niektórych przypadkach Notariusz zobowiązany jest również do pobrania innych opłat jak np. opłaty za wpis do Rejestru Spadkowego i opłaty za wyszukiwanie w rejestrach (np. wyszukanie księgi wieczystej w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych).

W celu poznania kosztów planowanych czynności notarialnych, zapraszamy do kontaktu z pracownikami Kancelarii, którzy udzielą Państwu wyczerpujących informacji. Dane teleadresowe znajdą Państwo w zakładce Kontakt.
Uprzejmie informujemy, że w przypadku gdy strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść wynagrodzenia notariusza, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części od ponoszenia tego wynagrodzenia. Dotyczy to również osoby prawnej, która wykaże, że nie ma dostatecznych środków na ponoszenie wynagrodzenia notariusza.